První přihlášení do hry

Jestliže máte vše nastaveno tak, jak má být, a jste připraveni začít hrát, můžeme přejít k prvnímu přihlášení na herní server. Než se ale přihlásíte, je potřeba si říci základní informace o způsobu hraní této hry.

Tuto hru hrajete vždy jako voják Americké armády a své spolubojovníky vidíte taktéž jako vojáky Americké armády nebo jako spřátelené síly. Je tedy jedno k jaké straně se připojíte, jestli budete assault nebo defence popřípadě east nebo west atd. Vždy budete hrát jako voják Americké armády. V této hře tedy nejde hrát za teroristu popřípadě příslušníka Rudé armády, Němce atd. jako je tomu v jiných hrách. Vždy svého soupeře vidíte jako teroristu (Enemy) a naopak on tak vidí i Vás. Bližší informace o herních postavách a vzhledu soupeřů naleznete v sekci popisu Herních postav.

Další podstatnou věcí je to, že v této hře nejsou žádné respawny, na kterých byste se po určité době objevili a mohli se opět zapojit do hry. Tato hra má vždy jasně daný počet kol, na které se hraje a každé kolo má předem daný časový limit. Kolo tedy vždy končí až po uplynutí tohoto časového limitu nebo splnění úkolů, které jsou na dané mapě. Poté začne nové kolo, kde opět začínáte hrát i Vy. Hru začínáte hrát vždy na respawnech, které jsou předem určeny pro danou mapu. Není tedy možné začít hrát znovu v průběhu kola. Jestliže Vás soupeř usmrtí hned na začátku, budete muset čekat na konec kola. V průběhu tohoto času je možné sledovat hru spolubojovníků a klikáním levým/pravým tlačítkem se mezi nimi přepínat. Toto sledování je důležité pro získávání nových zkušeností.

A nyní vzhůru do připojení. Jak se připojit jste se jistě dočetli v předcházejících příspěvcích, ale pro jistotu zde uvedeme jednoduchý příklad:

Praktický příklad připojení na server pomocí AA Browseru

Návod na připojeníChtěl bych si zahrát mapu SF Hospital na nějakém českém serveru.

 1. V kategoriích vyberu mapy
 2. V seznamu map vyberu mnou požadovanou SF Hospital
 3. Zobrazí se mi seznam serverů odpovídající mým kritériím, vyberu si jeden z nich. V mém případě je to server Czech Soldiers Clan. Dle vlajky vidím, že jde o český server
 4. Zde vidím informace o daném serveru, pro kontrolu najdu, že
  Locale : Czech Republic
 5. Mohu si najít kdo na serveru hraje, jaký má honor, score a kdo má jaký ping

Nyní stačí již na jméno serveru v seznamu (bod. 3) kliknout dvakrát levým tlačítkem a hra se začne připojovat k danému serveru

Výběr teamu

Výběr teamuPo načtení dat a připojení na server Vás daný server autorizuje, zkontroluje aktualizace Vašeho PunkBusteru a poté Vás připojí přímo ke hře. Zde máte možnost vybrat si z několika možností připojení :

 1. připojíte se na jednu stranu (Assault, Ambush, North, East, Alpha, ...)
 2. připojíte se na druhou stranu (Defence, Escort, South, West, Bravo, ...)
 3. necháte server, aby sám vybral, na kterou stranu se připojíte
 4. připojíte se jako takzvaný Spectator. Jste připojen do hry, ale pouze jako pozorovatel. Nehrajete, ale můžete se dívat na ostatní jak hrají a kde se pohybují. Levým tlačítkem myši se přeskakujete mezi jednotlivými pohledy.

Připojení provedete stisknutím tlačítka Join. Každá mapa nabízí většinou možnost připojit se na dvě rozdílné strany. Obvykle to bývá buď assault vs. defence, east vs west, alpha vs bravo atd. Každá z těchto stran má na mapě předem daný a jasně definovaný úkol a je jen na Vás, jaký úkol chcete plnit a podle toho se připojit na příslušnou stranu. Jaké jsou jednotlivé úkoly, se dočtete v popisu mapy nebo na našich stránkách v záložce Herní mapy.

U názvu teamu také naleznete informaci, kolik hráčů se aktuálně v daném teamu nachází. Pokud je na serveru nastaveno automatické vyrovnávání teamů (Auto balance teams) nedovolí Vám server vstoupit do teamu, kde je již více hráčů než na druhé straně. Je také možné, že Vás server v průběhu hry přehodí z jedné strany na druhou v důvodu vyrovnání počtu hráčů v jednotlivých teamech. Hra vždy vyrovnává počet hráčů takovým hráčem, který přišel na server jako poslední. Další možností jak změnit team je, že si změnu zvolíte v záložce teams, kde kliknete na tlačítko Join u opačného teamu (volbu můžete také zrušit tlačítkem Remain).

Výběr zbraně

Vyber zbraněPo zvolení teamu si můžete vybrat zbraň (správně by bylo říci pozici, nicméně právě od vybrané pozice se odvíjí, jakou zbraň budete do hry mít), se kterou budete hrát. Připomínáme, že pro některé zbraně je nutno mít splněn trénink potřebný k jejich používání a pro zbraně zvláštních jednotek je kromě splněného tréninku ještě nutné dosáhnout min. honoru 15.

Pozici (zbraň) si vyberete tak, že kliknete na tlačítko Select, nacházející se vedle pozice.

Popis jednotlivých značení pozic (zbraní) na serveru :

R – rifleman – voják s M16
AR – automatic rifleman – voják se SAW – M249
G  grenadier – voják s M16A2 / M203 granátometem
S – odtřelovač – voják s M24 nebo M82

Special Forces (SF):
18C – voják s M4A1 (možno modifikovat)
18B voják s SPR – SF odstřelovač
18Z – automatic rifleman – voják se SAW – M249

Indigenous Forces (IF):
IF 74 – voják s AKS-74U
IF RPK – voják s RPK
IF RPG  voják s AKS-74U + RPG
VIP – civilista s
AKS-74U (je vybaven pouze jedním zásobníkem)

Popis jednotlivých pozic a vojáků naleznete v sekci popisu Herních postav.

Změna pozice v týmu

Může se stát, že máte zájem v průběhu hry změnit pozici v týmu, nebo Vás naopak o Vaši pozici žádá Váš spoluhráč. V případě, že je pozice volná, můžete změnu provést jednoduše tlačítkem Select vedle požadované pozice. Může se ale také stát, že Vámi požadovaná pozice bude obsazena. V tom případě, je možné změnu provést následovně:

RequestPožádání o změnu pozice (Requesting)
Jestliže je Vámi požadovaná pozice obsazena, lze kliknout na tlačítko Swap vedle pozice. Tlačítko se změní na Requesting. Poté je zcela na aktuálním vlastníkovi vybrané pozice, jestli si s Vámi tuto pozici vymění nebo nikoliv. Pro urychlení je možné o změnu požádat daného hráče v teamchatu.
SwapSpoluhráč požaduje Vaši zbraň (Accept Swap)
Jestliže někdo požaduje Vaši pozici, tak se u daného hráče zobrazí tlačítko Accept swap. Poté je zcela na Vašem uvážení, jestli si s ním pozici vyměníte či nikoli. Tato možnost většinou nastává v případě, že se Vám podaří ukořistit dobrou pozici a s tím spojenou zbraň, ale Vaše herní výsledky tomu neodpovídají :-)

Po odehrání počtu kol nastaveném na serveru dochází automaticky k novému výběru zbraní. Na pořadí při výběru má vliv několik faktorů:

 1. jaké je Vaše score (čím vyšší score, tím lepší pozice pro výběr)
 2. výše Vašeho honoru (čím vyšší honor, tím lepší pozice pro výběr)

Ke změně zbraní dochází i při změně herních stran!

Herní obrazovka

Jakmile začne kolo, objeví se před Vámi obrazovka s 1st person view pohledem (pohled z první osoby). Tento pohled je základním a v podstatě jediným pohledem při hraní. V této hře tedy není možné měnit úhel ani vzdálenost pohledu na hráče. Jedinou výjimku tvoří možnost pohledu do hry po úmrtí, kdy má usmrcený hráč možnost sledovat hru pohledem z ještě hrajícího hráče. Pokud to nastavení serveru umožňuje, používá hráč 3rd person view (pohled z třetí osoby). Může se tedy libovolně rozhlížet. Tato možnost však může být zakázána nastavením serveru a samozřejmě je většinou zakázána v zápasech a turnajích.

Základní herní obrazovka má tento vzhled:

Rozlozeni obrazovky

 1. Ikona chatu - zobrazuje Váš aktuální komunikační režim (např.: "křičet, globální, signály rukou, atd.)
 2. Zprávy - zde se zobrazují zprávy hráčů a zprávy serveru
 3. Indikátor situace (SAI) - bližší popis
 4. Cíle - zde se zobrazují úkoly nastavené na dané mapě (objectives)
 5. Hodnost, čas a pozice - zobrazuje Vaši hodnost, čas zbývající do konce kola a popis místa (oblasti), na které se aktuálně nacházíte
 6. Doplňkové vybavení - zobrazuje stav Vašeho doplňkového vybavení
 7. CEM - ukazatel bojové připravenosti - Tento ukazatel ovlivňuje Vaši přesnost (efektivitu) při střelbě. Větší přesnosti dosáhnete při střelbě v leže, za klidu, než ve stoje pod palbou nepřítele. Čím výše je ukazatel, tím lépe
 8. Postoj, pohyb a zdraví -silueta ukazuje v jaké jste poloze, zda jste v leže, kleče nebo stojíte. Stín (rozmazání) vpravo od siluety zobrazuje, zda se pohybujete rychlým (hlasitý pohyb) nebo pomalým (tichý pohyb) tempem.
  Indikátor zdraví :
  1. Zelená (Green) = zdravý
  2. Žlutá (Yellow) = zraněný
  3. Červená (Red) = kriticky zraněný
   Silueta s kapkou - krvácíte a je potřeba co nejrychleji zavolat zdravotníka, nebo se ošetřit
 9. Vybavení - zobrazuje stav Vašeho vybavení
 10. Zbraň - ukazatel zbraně, kde vidíte kolik máte nábojů (zásobníků) a jaký používáte režim střelby.
  1. Jednotlivé výstřely (single) - vhodné pro střelbu na delší vzdálenosti
  2. Dávky/automat (Burst/auto) - vhodné na kratší vzdálenosti
 11. Zobrazení zaměřovacího bodu (Crosshairu)

Tento vzhled je samozřejmě možno měnit v nastavení hry.

Herní výsledky

ScoreKaždý hráč si jistě přeje vědět, jak je jeho hra na daném serveru úspěšná. Tuto možnost nám nabízí záložka Score, kterou můžete vyvolat po stisknutí tlačítka Escape (Esc) na klávesnici. Tato záložka je nadále rozdělena na zobrazení celkové, nebo na zobrazení po jednotlivých týmech. Zde můžete také vidět, kdo z Vašich spoluhráčů je ještě živý a kdo je již mrtev (mrtvý hráč je zobrazen šedivou barvou). Dále, kdo ve Vašem týmu má funkci zdravotníka (medic - standartní zdravotnický kříž u jména) a kdo má jakou pozici (zbraň).

 • Class - pozice, zbraň
 • Honor - velikost honoru jednotlivého hráče
 • Player name - herní jméno (Nick) hráče
 • Score - celkový počet bodů získaných v uplynulých kolech
 • Goals - body za plnění úkolů mise (objectives)
 • Leader - body získané za vedení teamu
 • Enemy - body za zabité nepřátele ( zabití 1 nepřítele = + 10 bodů)
 • KIA - Killed in action - počet Vašich úmrtí ( jedno úmrtí = - 10 bodů)
 • ROE - Rules of Engagement - trestné body za střelbu do civilistů nebo spoluhráčů
 • Ping - odezva internetového připojení daného hráče na daný server

Dále zde můžete naleznout několik dalších ikon. Zde je jejich vysvětlení:

Ikony ve score

 Odpojení

DosconnectZe hry se můžete samozřejmě kdykoliv odpojit. Po stisknutí tlačítka Escape (Esc) na klávesnici stačí v tabulce zvolit možnost Disconnect a hra Vás okamžitě odpojí ze serveru. Toto odpojení lze provést také napsáním slova disconnect do příkazového řádku.